Jaké 3 typy nabíjecích adaptérů jsou v současné době nejpoužívanější?

Nabíjecí adaptéry

Nabíjecí adaptéry jsou dnes běžnou součástí domácností. Zpravidla je od výrobce dostanete ke každému zařízení, které má dobíjecí baterii. S jakými nabíječkami se v současnosti setkáte nejčastěji?

Při výběru nabíječky je důležité zohlednit, jaké zařízení chcete nabíjet, kde jej chcete nabíjet a kolik produktů budete chtít nabíjet najednou. Na co dalšího se při výběru zaměřit?

Nabíjení v autě nebo v pohodlí domova

Mezi nejrozšířenější nabíjecí adaptéry se řadí síťové a autoadaptéry.

1. Síťové nabíjecí adaptéry

Jedná se o klasické nabíječky do zásuvky, které jsou dostupné v celé řadě provedení. K dostání jsou ve 3 provedeních:

  1. s nabíjecím kabelem připevněným přímo do adaptéru,
  2. s odpojitelným USB kabelem,
  3. bez kabelu.

Z hlediska variability je praktičtější volbou odpojitelný USB kabel, který je možné využít také jako kabel datový v případě že chcete soubory z přístroje přenést třeba do počítače nebo jiného zařízení. Nabíječky pro nabíjení využívají klasického zásuvkového napětí 230 V, proto si své místo najdou nejen v kancelářích, ale také doma nebo všude tam, kde je možné nabíječku připojit do sítě.

Mohou být opatřeny několika USB porty s různým výstupním proudem, což vám umožňuje nabíjet různě náročná zařízení najednou. Port s výstupem 1 ampér je vhodný pro dobíjení telefonů, druhý port s výstupním proudem 2.1 ampérů slouží pro nabíjení náročnějších zařízení, jako jsou tablety či čtečky knih.

2. Autonabíječky

Jsou nepostradatelným partnerem všech, kteří tráví dlouhé hodiny za volantem. V současné době, kdy se většina elektroniky dobíjí přes USB kabel, jsou i adaptéry do auta opatřeny integrovaným USB konektorem. Autoadaptér je možné pořídit samostatně, ale také s odnímatelným USB kabelem.

Stejně jako síťové adaptéry i autonabíječky mohou být opatřeny více porty s různým výstupním proudem, díky kterému nabijete nejen mobilní telefony, ale také náročnější tablety.

3. Autoadaptér pro iPhone

Třetí kategorií jsou nabíjecí adaptéry pro Apple. K dostání jsou také ve variantě pro použití v autě. Adaptér má stejnou konstrukci jako klasická autonabíječka. Pamatujte ovšem na to, že iPhony mají odlišný napájecí kabel, který je zakončený koncovkou lightning, která je pro používání nabíječky klíčová. Díky ní budete moci nabíjet jak mobilní telefony, tak tablety této značky.

Na co si dát pozor při výběru

Při výběru síťové nabíječky i autoadaptéru je potřeba pečlivě sledovat několik základních parametrů.

Typ konektoru

V případě, že pořizujete nabíječku s kabelem, musí koncovka kabelu odpovídat konektoru telefonu. Samotný adaptér může být opatřen několika konektory, díky kterým nabije více zařízení najednou. Zpravidla se setkáte s:

  • microUSB,
  • USB-C,
  • Lightning – konektor speciálně pro Apple.

Parametry

Mezi základní parametry patří:

  • Výkon – udává, jaké množství proudu dokáže do přístroje dopravit. Označuje se watty. Výkon nabíječky by měl odpovídat napětí baterie a rozhodně by neměl být nižší. Za standard platí výkon 5 wattů.
  • Napětí – označuje se jednotkou volt a informuje vás o tom, jaký má adaptér výkon. Čím větší napětí, tím větší výkon je nabíječka schopna při zachování stejného proudu dosáhnout. Zpravidla se setkáte s hodnotou 5, 9 i 12 voltů.
  • Výstupní neboli nabíjecí proud – zapisuje se v ampérech a udává, jak výkonná vaše nabíječka je. Běžné síťové nabíječky mívají 2-3 ampéry, u autoadaptérů může být nabíjecí proud až dvojnásobný.

Jestliže hledáte univerzální adaptér, ze kterého nabijete náročnější i méně náročná zařízení, sáhněte po tom, který má více portů s různým výstupním proudem.