Jak vybrat Bluetooth bezdrátová sluchátka: typy bezdrátových sluchátek

Žena s bluetooth sluchátky

Bezdrátová sluchátka jsou oblíbená především kvůli komfortu nošení. Nedisponují totiž kabelem, takže vás nic neomezuje. Hodí se na sport, ale i při chození po městě nebo při hraní na počítači. Mezi jakými typy bezdrátových sluchátek můžete vybírat?

Mnoho uživatelů si láme hlavu nad otázkou, jak bezdrátová sluchátka fungují. Přenos zvukového signálu probíhá pomocí rozhraní Bluetooth. Bluetooth sluchátka se od sebe odlišují podle toho, zda signál přijímá pouze jedno sluchátko, které je kabelem spojeno s druhým sluchátkem, nebo zda jej přijímají obě sluchátka. V tom případě se jedná o True Wireless sluchátka.

Bezdrátová sluchátka do uší

Sluchátka do uší, kterým se také říká intraaurální mají nízkou hmotnost a dělí se na pecky a špunty. Pecky patří mezi nejlevnější modely, což se podepisuje na horší kvalitě zvuku. Vkládají se přímo do uší a nejčastěji mají kulovitý tvar, aby v uchu co nejlépe držely.

Špunty se zasouvají hlouběji do zvukovodu, takže dobře tlumí okolní zvuky. Na rozdíl od pecek bývají zakončeny gumovými výstupy, které utěsní zvukovod a zároveň lehce rozvibrují vaše uši při basových pasážích skladby.

Jestliže spolu bezdrátová sluchátka do uší nejsou propojena žádným kabelem, jedná se o tzv. True Wireless. Každé sluchátko má svou vlastní baterii, díky které vydrží hrát v řádu několika hodin. K dobíjení dochází v dobíjecí stanici neboli pouzdře, jež funguje podobně jako powerbanka. Proto při výběru sledujte parametry, které se označují jako výdrž na jedno nabití a celková výdrž s pouzdrem.

Bezdrátová sluchátka přes uši

Může se jim také říkat bezdrátová sluchátka přes hlavu, jelikož jsou spojena hlavovým mostem. Sluchátka doléhají na ušní boltec. Jejich výhodou je lepší izolace, ale nevýhodou vyšší hmotnost. Dělí se podle toho, zda sedí pouze na ušním boltci, nebo jej překrývají.

Supraaurální sluchátka sedí pouze na ušním boltci. Nepřekrývají tedy celé ucho. Mají menší rozměry a uplatníte je jak při sportu nebo běžných denních aktivitách, tak při poslechu hudby u počítače. Je možné je složit do menších rozměrů.

Sluchátkům, která ucho překrývají, se říká cirkumaurální. Mušle překrývají celý ušní boltec. Jsou pohodlná při dlouhodobém nošení a hodí se pro domácí nebo kancelářské použití. Tato sluchátka mohou být opatřena uzavřenými, nebo otevřenými mušlemi.

  • Uzavřené mušle – mají z vnější strany zvukově nepropustnou vrstvu, takže k uchu propustí okolní zvuk jen v minimální míře.
  • Otevřené mušle – vnější strana sluchátek je opatřena zvukově propustným materiálem v podobě kovové nebo plastové mřížky. Někdy je k vidění i látkové provedení. To je výhoda pro basové linky, ale na druhou stranu mají sluchátka horší izolační vlastnosti, takže to, co posloucháte, uslyší i vaše okolí.

Konstrukci Bluetooth bezdrátových sluchátek vybírejte podle toho, zda se v nich chcete věnovat aktivním činnostem, nebo si užít pohodový poslech hudby.