Chytrá domácnost neboli smart home: šetří čas a usnadňuje život

Ovládání chytré domácnosti pomocí mobilního telefonu

Chytrá domácnost šetří váš čas a ulehčí vám od starostí. Vy pouze nadefinujete, jak má fungovat, a o nic jiného se nestaráte. Proč se rozhodnout pro smart home? A je proměna v chytrou domácnost složitá?

Pomocí chytré domácnosti můžete ve svém domově ovládat celou řadu prvků na dálku. Může jít o osvětlení, termostat nebo bezpečnostní prvky. Vystačíte si přitom pouze s Wi-Fi a chytrým telefonem, tabletem nebo počítačem. O co všechno se chytrá domácnost postará?

Co je chytrá domácnost a jak funguje?

Chytrá domácnost neboli také smart home je inteligentní a propracovaný ekosystém, který zahrnuje různé prvky. Postarat se může o venkovní stínění, regulaci topení, osvětlení, zabezpečení, chod domácích spotřebičů a další. Každá chytrá domácnost může být jinak rozsáhlá. Zatímco někdo si potrpí na celkovou automatizaci, jiný si vystačí pouze s automatickým ovládáním osvětlení nebo zabezpečením domu.

Chytrá domácnost funguje na základě vašeho zadání. Vy nastavíte, jak chcete, aby se váš domov choval, a o zbytek se již nestaráte. Pro ovládání můžete využít nástěnné panely, smartphone nebo svůj hlas.

Vaše domácnost bude vědět, kdy má například rozsvítit světla, začít topit nebo zamknout či odemknout dveře.

Jak z klasické domácnosti udělat chytrou?

Realizace může být drátová, nebo bezdrátová. První verze si žádá stavební úpravy, jelikož potřebuje chytrý elektrorozvaděč a celkové rozvedení obvodů, které bude vyhovovat chytré domácnosti. K tomuto řešení se přistupuje při stavbě nebo velké rekonstrukci domu. U bezdrátové realizace si vystačíte se smart produkty, které jednoduše zapojíte do elektřiny, případně fungují na baterie. Nejsou tedy potřeba žádné stavební zásahy.

Nejoblíbenější prvky ekosystému smart home

Pokud nemáte možnost svoji domácnost kompletně přeměnit na chytrou, můžete si pořídit jen několik nejpotřebnějších prvků.

Osvětlení

Výhodou chytré domácnosti je možnost regulace osvětlení. Pomocí aplikace si můžete nastavit intenzitu i barevnost. Nechybí ani možnost načasování rozsvícení či zhasnutí. Součástí je obvykle několik světelných scén, které odpovídají požadované atmosféře. Například pro ranní dobu si můžete nadefinovat jiné osvětlení než pro večer.

Venkovní IP kamera

Pokud do svého ekosystému integrujete bezpečnostní prvek v podobě venkovní IP kamery, budete moci dění kolem svého domu sledovat online. Stačí se ke kameře připojit přes počítač, telefon nebo tablet. V případě, že kamera zaznamená nestandardní chování, odešle vám upozornění do aplikace a vy máte čas včas zareagovat.

Smart TV

I z obyčejné televize můžete díky smart TV boxu udělat chytré zařízení s přístupem k internetu. Není tedy potřeba kupovat zcela novou smart TV. Díky TV boxu budete moci surfovat na internetu, stahovat hry nebo využívat oblíbené aplikace.

Usnadněte si život a nechte chytrou domácnost, ať se stará za vás.