Jednoduchý návod, jak si vybrat reproduktory a sestavit domácí kino

Domácí kino

V dnešní době je možné si doma užít téměř stejný filmový zážitek jako v kině. Postačí, pokud budete vědět, jak si sestavit domácí kino pro dokonalý zvuk. Se správnou skladbou komponentů se budete cítit jako na koncertě své oblíbené kapely nebo jako v centru dění napínavého filmu.

Domácí kino je komplexní zvukovou aparaturou, která se podepisuje na kvalitě zvuku. A právě zvuk je prvkem, který vás naplno vtáhne do děje. Rozhodnout se přitom můžete, zda dáte přednost stereofonnímu výstupu nebo prostorovému zvuku. Jaké reproduktory a další autopříslušenství budete potřebovat?

Receiver je základní stavební jednotkou

K receiveru neboli AV přijímači se připojují prakticky veškeré audio a video přístroje, které jsou součástí domácího kina. Zvuk i video z různých zařízení dokáže receiver přijmout jak v analogové, tak digitální podobně, zpracovat jej a poslat do připojených reproduktorů nebo sluchátek k TV. Některé soustavy umožňují k TV připojit také bezdrátová sluchátka.

Při výběru receiveru se zaměřte na počet kanálů. Ten by měl odpovídat počtu reproduktorů a subwooferů, které do něj chcete připojit. Nejrozšířenější jsou 5.1kanálové systémy, ale narazit můžete i na 7.1 či 9.2 kanálové systémy. První číslice označuje počet reproduktorů a druhá počet subwooferů v soustavě.

Vyplatí se sledovat také konektorovou výbavu. Čím bohatší je, tím lépe pro vás. Budete tak mít v budoucnu šanci své kino rozšířit například o externí USB disk, herní konzoli a další.

Kvalitní zvuk si žádá kvalitní reproduktory

Při výběru reprosoustavy můžete sáhnout již po hotovém kompletu. Záleží jen na tom, o kolika kanálový zvuk máte zájem. Sestava reproduktorů se skládá z:

  • centrální reprosoustavy pro reprodukci dialogů. Umisťuje se hned pod televizi.
  • Přední reprosoustavy – tvoří ji sloupové nebo regálové reproduktory po pravé a levé straně televizoru. Slouží k reprodukci hudby a zvuků, které mají svůj původ u stran obrazu.
  • Dvou nebo více prostorových či efektových reprosoustav, které se umisťují výše, než je úroveň uší a zároveň mírně dozadu. Slouží k vykreslení obecných zvuků z prostředí a vtahují diváka do děje.
  • Jednoho nebo dvou subwooferů – slouží pro vykreslení basových linek.

Pokud chcete docílit ještě autentičtějšího zážitku, můžete do receiveru přidat ještě jeden nebo dva páry stropních reprosoustav. Moderní AV přijímače podporují také prostorový zvuk Dolby Atmos, který dokáže zprostředkovat až 128 zvukových objektů. Kromě vhodného AV přijímače musíte mít také dostatek reproduktorů. Minimálně se jedná o 5.1kanálovou soustavu. Nejlepší je ovšem zvolit 7.1kanálový systém.

Drátové nebo bezdrátové domácí kino?

Z hlediska propojení mezi jednotlivými komponenty si můžete vybrat mezi:

  • kabelovým propojením – reproduktory a další zařízení jsou připojeny pomocí kabelů. Musíte počítat se změtí drátů, což nepůsobí esteticky.
  • Bezdrátová konektivita – pro propojení stačí nejčastěji technologie Bluetooth, takže se vám na zemi nebudou povalovat klubka drátů.

Při sestavování domácího kina si odpovězte na otázku, kolika kanálový zvuk chcete a nezapomeňte, že kvalitní zvukový výstup závisí také na správném rozestavění reproduktorů.